Nejvyšší soud: Poplatky za vedení úvěrového účtu jsou v pořádku

Peníze ČNB

Po Ústavním soudu se bank zastal i Nejvyšší soud. Ve svém sjednocujícím stanovisku prohlásil poplatky za vedení úvěrového účtu za legální. Klienti stahují své žaloby.

Humbuk kolem „neoprávněnosti“ poplatku za vedení úvěrového účtu končí. Po rozsudku Ústavního soudu, který neshledal poplatek za protiústavní, vydal své sjednocující stanovisko Nejvyšší soud. A i podle něj jsou poplatky v pořádku.

„Ujednání o poplatku za správu úvěru ve smlouvě o úvěru není neurčité jen proto, že neobsahuje úplný výčet činností, za něž je poplatek sjednán,“ rozhodl Nejvyšší soud a pokračoval: „Z ekonomického hlediska každá cena odráží náklady prodejce a jeho marži, a proto není neobvyklé ani nelegitimní, aby náklady úvěrového věřitele na správu úvěru kryl příslušný poplatek jako součást ceny plnění.“

„Nejvyšší soud nesdílí opačná východiska některých soudů, které žalobám spotřebitelů na vrácení tzv. bankovních poplatků – dosud vcelku výjimečně – vyhovovaly,“ stojí v tiskové zprávě Nejvyššího soudu.

Poplatky za vedení úvěrového účtu většina bank zrušila s počátkem soudních sporů. Již zaplacené poplatky vrátily klientům jen některé. Podle České bankovní asociace do poloviny dubna proběhlo 300 soudních sporů, z nichž klienti uspěli pouze třikrát.

Právní zástupci klientů začaly žaloby stahovat již po usnesení Ústavního soudu. Po sjednocujícím stanovisku Nejvyššího soudu jim padají poslední naděje na úspěch. Právník Petr Toman z iniciativy PoplatkyZpět.cz ovšem již dříve oznámil, že zvažuje podání žaloby k evropským soudním institucím.

Zdroj: Aktuálně.cz, Nejvyšší soud

1 trackback / pingback

  1. Poplatek za vedení úvěrového účtu je legální. Banky ho ale přesto ruší | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..