Narodili jste se chudí? Chudí zemřete

Studenti

Americká sociologická studie přichází s pochmurnými závěry. Kdo se narodil chudý a žil v gethu, chudý i zůstane.

Rozsáhlá sociologická studie sledovala 800 absolventů státních škol v Baltimoru po 30 let. Její závěry jsou jednoznačné: Kdo se narodil do chudé rodiny, má významně poznamenaný další životní osud. Ze sledovaného vzorku se podařilo „postoupit“ do vyšší sociální třídy pouze 33 absolventům.

Vysokoškolstého vzdělání se podařilo dosáhnout pouze 4 % účastníkům výzkumu. U zajištěných rodin je přitom podíl dětí s vysokoškolským diplomem 45 %.

„Tam, kde svůj život začnete, ho s největší pravděpodobností i skončíte. S tím, jak jsme na tom všem pracovali, jsme postupně získali zcela střízlivý pohled na sociální mobilitu,“ uvedl Karl Alexander z Univerzity Johna Hopkinse v Marylandu, která výzkum zastřešovala.

Otázka ale zní, zda se na nižší možnosti uplatnění podepsaly především objektivní faktory vyplývající ze sociálního prostředí, nebo subjektivní faktory, jakými může být např. nižší schopnost absorbovat vzdělání.

Potíže se zákonem mají absolventi ze sledovaného vzorku srovnatelný s lidmi ze sociálně zajištěných rodin. Jejich kriminalita není významně vyšší.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..