Na daních zaplatíme těžký prachy. Každý přes 10 tis. Kč měsíčně

Peníze v dlaních

Státní rozpočet je financován daněmi a dluhem. Všechno ale v konečném důsledku zaplatí lidé. A částka, kterou stát po svých občanech požaduje, jsou těžký prachy. Každý v průměru zaplatí 10 192 Kč měsíčně.

Nejvyšší položku odvedených daní do státního rozpočtu tvoří sociální pojištění. Tím „na budoucí důchody“ stát vybere od každého občana v průměru 4 312 Kč. Nízká není ani daň z převodu nemovitostí (2 323 Kč/měsíc), spotřební daň (1 152 Kč/měsíc) nebo daň z příjmů fyzických osob (1 128 Kč/měsíc).

Do celkového součtu jsou započítány i daně právnických osob a ostatní daně, není započítáno zdravotní pojištění, které lidé odvádějí přímo zdravotním pojišťovnám – a které tvoří také nemalý daňový výdaj domácností. Jenom státní rozpočet přitom v letošním roce dosáhne schodku 112 mld. Kč.

Zveřejněné údaje vyplývají z publikace „Státní rozpočet v kostce“, jejíž vydání komentoval ministr financí Andrej Babiš„Není v silách běžného člověka se podrobně seznámit s detaily státního rozpočtu. Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky.“

Zdroj: MF ČR

2 trackbacky / pingbacky

  1. Ander Babiš vytáhl proti živnostníkům. Chce od každého 24 840 Kč ročně navíc | TěžkýPrachy.cz
  2. Andrej Babiš chce znát všechny vaše příjmy. I ty osvobozené od daně | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..