Kyjev neodebral ruský plyn. Zaplatí za to 11,4 mld. USD

Gazprom

Gazprom naúčtoval ukrajinské společnosti Naftogaz za odebraný plyn 2,2 mld. USD. Nyní přidává účet za plyn neodebraný. Ukrajina má zaplatit 11,4 mld. USD.

Místo 41,6 m3 odebral v loňském roce Naftogaz pouze 12,9 m3. To je důvod pro vypsání faktury na 11,388 mld. USD. Gazprom hrozí zastavení dodávek plynu na Ukrajinu v případě, že země dluh neuhradí.

Ukrajina je v poslední době pod tlakem. Ukrajinská armáda zahájila protiteroristickou akci vůči ruským separatistům. Nasadila 11 tisíc vojáků, 160 tanků a 230 obrněných vozidel. Do akce byly zapojeny též vojenská letadla a vrtulníky.

„Ruský prezident Vladimir Putin reagoval, že pokud Kyjev nasadil armádu proti vlastním lidem, ponese následky,“ píše server Aktuálně.cz. Ruská armáda zahájila cvičení u ukrajinských hranic. Na druhé straně plánuje NATO cvičení z polské strany Ukrajiny.

Ruská armáda se ovšem nezdržuje pouze na svém území a v centru nepokojů. Včera odpoledne dva ruské bombardéry Tu-95 schopné nést jadernou bombu narušily nizozemský vzdušný prostor. Holanské stíhačky je vyprovodily mimo vzdušný prostor NATO.

Zdroj: iDNES.cz, Aktuálně.cz, FinančníNoviny.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..