Kampelička WPB Capital skončí. ČNB jí včera odebralo licenci

Budova ČNB

ČNB včera doručilo družstevní záložně WPB Capital rozhodnutí o odebrání licence. To ještě není pravomocné. Kampelička s bankovní ambicí tak pravděpodobně skončí.

WPB Capital, která má přibližně 11 tisíc členů, od loňského května nesměla z rozhodnutí ČNB přijímat nové vklady ani poskytovat nové úvěry. Nyní přichází rozhodnutí o odejmutí licence. Družstevní záložna podá proti rozhodnutí rozklad.

„Je veřejně známo, že i přes 11měsíční dobu zásadního omezení činnosti WPB ze strany ČNB, zažádali o kapitálový vstup do WPB Capital silní investoři, kteří měli navýšit kapitál o stovky milionů Kč. I bez něj však WPB Capital disponuje dostatečnou volnou likviditou a kapitálovou přiměřeností asi 18 procent. To je jedna z dalších indicií, které ukazují, že se ČNB účelově snažila družstvo zničit, nikoliv chránit zájmy jeho členů,“ uvedla záložna pro ČTK.

Spořitelní družstvo oznámilo počátkem letošního roku plánovaný vstup slovenského fondu Arca Capital, který měl navýšit jmění záložny o 45 mil. Kč a odkoupit vklady současných členů v hodnotě 306,5 mil. Kč.

WPB Capital již dlouhodobě deklaruje zájem o získání bankovní licence. To se v novodobé historii družstevních záložen podařilo pouze finanční skupině Fio.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

5 trackbacků / pingbacků

  1. WPB Capital čelí insolvenci. Prý dluží 4,5 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz
  2. Slovenský miliardář Pavol Krúpa chce v Česku novou banku | TěžkýPrachy.cz
  3. Fond pojištění vkladů vyplatí 3 mld. Kč. Za zkrachovalou WBP Capital | TěžkýPrachy.cz
  4. Česká spořitelna začne vyplácet náhrady vkladů za WPB Capital. Vyplatí 2,8 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz
  5. Spolumajitel Fio banky Romuland Kopún je největším českým sadařem | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..