Daň ze životního stylu: Nový nápad ministerstva financí

Peníze v dlaních

Máte vyšší majetek a lepší životní styl, než na kolik stačí vaše oficiální příjmy? Již brzy si na vás možná posvítí ministerstvo financí s novou daní ze životního stylu. A důkazní břemeno neviny přehodí na vás.

„Řešení cílí na situaci, kdy si daňový subjekt žije nad poměry, přestože přiznává nízké příjmy. Předpokládá to zavedení prvků životního stylu, popřípadě mapy blahobytu pro území ČR, která rozliší míru blahobytu v závislosti na charakteru jednotlivých regionů,“ uvádí analýza, kterou má k dispozici deník Právo a která má být brzy předložena vládě.

Pokud by majetek či životní styl neodpovídal jeho oficiálním příjmům, musel by on při podezření prokazovat, že prostředky nabyl legální cestou. „Správce daně v rámci daňového řízení nebude zkoumat otázku, zda daný příjem je legální, nebo nelegální, ale bude pouze řešit, zda daňový subjekt unesl či neunesl důkazní břemeno,“ stojí v analýze. Na každého podezřelého by se tak stát díval s presumpcí viny. To ale české právo neumožňuje.

Samotná výše daně ze životního stylu má dvě varianty. Buď by byla vyšší než daň z příjmů, ale nedošlo by k zabavení celého „podezřele nabytého“ majetku, nebo by byla prohibitivní a svou výší by suplovala konfiskaci.

I samotná analýza připouští, že již v současnosti je možné nelegálně nabytý majetek zkonfiskovat. K tomu ale zpravidla chybí důkazy. Proto ministerstvo financí hledá cestu, jak důkazní břemeno přesunout na podezřelého občana.

Obdobná daň je uplatňována např. v socialistické Francii. Ta má kvůli vysokému zdanění příjmů problémy s odchodem bohatých lidí do zahraničí, a tak hledá cesty, jak naplnit státní kasu financující štědré sociální programy.

Zdroj: Novinky.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..