ČNB se bojí odlivu kapitálu z bank. Posiluje dohled

Budova ČNB

Česká národní banka (ČNB) v obavách před odlivem kapitálu z českých bank posiluje dohled. Připravuje „finanční zásahovku“, která má řešit problémy v bankách a dalších finančních institucích.

České banky jsou ziskové, velmi často na rozdíl od jejich mateřských zahraničních bank. Z tohoto titulu rostou obavy České národní banky před odlivem peněz z českých bank do zahraničí.

„Tato úvaha je z jejich pohledu naprosto logická. Východoevropský region s výjimkou Česka totiž v poslední době ztratil lesk,“ uvedl David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

V loňském roce poslaly svým matkám Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank celkem 29 mld. Kč. Snadno dohledatelné a transparentní je výplata dividend, ovšem matky mohou kapitál získávat i např. prostřednictvím úvěrů či služeb prodávaných svým dcerám.

Česká národní banka podle Tomáše Zimmermana, tiskového mluvčího ČNB, má možnosti, jak odliv kontrolovat: „Banky nám například musí předem oznamovat toky peněz do zahraničních matek, které by výrazně ovlivnily objem napůjčovaných peněz, které jim poskytly.“

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..