Boj s ebolou: Bude potřeba přes 1 mld. USD

Virus ebola

Zastavit epidemii eboly bude podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stát mnohem více, než se původně předpokládalo. Při prvních případech v dubnu 2014 činil odhad nákladů 4,8 mil. USD. Ten se do září 2014 vyšplhal na více než 1 mld. USD.

Konečný účet za boj s ebolou se ale může ještě zvýšit tím, jak se šíří z afrických států  Libérie, Sierra Leone a Guinea do dalších zemích světa a další země zavádějí preventivní opatření. Navíc se zatím nepodařilo zastavit šíření nemoci.

Peněz na zastavení epidemie eboly by ale mohlo být dostatek. Světová banka se zavázala poskytnout 400 mil. USD, Spojené státy 350 mil. USD, Velká Británie 201 mil. USD, Evropská unie 180 mil. USD, Africká rozvojová banka 150 mil. USD, Mezinárodní měnový fond 140 mil. USD, Německo 130 mil. USD a další země další desítky milionů amerických dolarů. Česká republika přispěje 900 tis. USD.

Náklady na léčbu jednoho nemocného po dobu jednoho měsíce vyjdou na 1 620 USD. Pokud nepřežije, což je případ 60 až 90 % nakažených, stojí likvidace ostatků 404 USD. V průměru na každého nakaženého připadá dalších 10 podezřelých, jejichž vyhledání a sledování vyjde v průměru na 225 USD. A jenom samotný test krve na onemocnění ebola vyjde na 200 USD.

Zdroj: iHNed.cz

Úvodní foto: PLoS Biol z Wikipedia.org

1 trackback / pingback

  1. Studie Cambridgeské univerzity: Za ebolu může i Mezinárodní měnový fond | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..