Řecká vláda je téměř bez peněz. Aby mohla i nadále vyplácet mzdy a platit účty, bude muset brzy začít platit dlužními úpisy. „Insolventní země, která zavádí paralelní měnu, nepatří do měnové unie,“ uvedl Günther Oettinger, eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost, a dodal: „Nacházíme se v kuriózní situaci, kdy Řecko je sice členem eurozóny, ale nemá téměř žádná eura.“
Řekové v nedělním referendu odmítli reformy podmiňující pokračování záchranného programu a rozhodli se pro nekontrolovatelný krach. Řecká vláda ovšem jednání zatím nevzdává a na dnešním summitu Evropské unie chce předložit další „reformní“ plán. Důkazem zájmu o jednání Řecka je pondělní rezignace řeckého ministra financí Janise Varufakise.
Řecké banky i dnes zůstávají zavřené a podle bankovní asociace budou zavřené i zítra. Lidé se tak dostanou maximálně k 60 EUR denně z bankomatu, pokud se jim ovšem podaří najít ještě nějaký, který peníze stále vydává. Evropská centrální banka (ECB) nezvýšila program dodávek likvidity do řeckých bank, a tak banky brzy začnou požadovat snížení limitu pro výběr hotovosti. Hrozí kolaps celého řeckého bankovního systému – tedy pokud již současný stav nelze kolapsem nazvat.
Výsledky nedělního referenda podle agentury Fitch současně významně zvyšují pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny. Sice není vytvořený mechanismus, jakým způsobem členská země eurozóny může přejít zpět na vlastní měnu, jedná se ale pouze o technický problém. Samotný přechod Řecka na drachmu by neměl přinést větší obtíže zbytku eurozóny. Naopak by se tím euro zbavilo těžkého břímě.
Německý akciový trh reagoval na řecké referendum poklesem indexu DAX přibližně o 2 %. Výsledky byly očekávané a v cenách akcií započítané již od vyhlášení lidového hlasování v pátek 26. 6. 2015 po otevření trhů v pondělí 29. 6. 2015, kdy pokles německých akcií dosahoval až k 5 %.
Podělte se o svůj názor