Ministerstvo financí: Banky možná okrádají klienty

Procenta
Zdroj: sxc.hu

Ministerstvo financí (MF ČR) požaduje po České národní bance (ČNB) prošetření možných manipulací bank s mezibankovní úrokovou sazbou PRIBOR. „Na PRIBOR je také vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou, případná manipulace s PRIBORem by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank,“ uvádí MF ČR v dopise ČNB.

Ministerstvo financí ČR se domnívá, že úrokové sazby na pražském mezibankovním trhu jsou nadhodnocené. Připadají mu příliš vysoké vzhledem k tomu, že základní sazby ČNB jsou na technické nule. „Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR – pozn. red.) není nějak uměle nadhodnoceno,“ domnívá se Martin Pros, náměstek ministra financí.

Podle ČNB ale není k podezření na manipulaci s PRIBORem důvod. „ČNB totiž nemá vůbec žádné informace o tom, že existují ‚podezření na manipulaci s Priborem‘ a že taková podezření ‚mají reálné základy‘,“ sdělil Tomáš Zimmermann, tiskový mluvčí ČNB.

PRIBOR je vypočítáván soukromou společností The Financial Markets Association of the Czech Republic na základě údajů šesti referenčních bank: České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Koncem minulého roku se skandál s manipulací mezibankovní referenční sazbou rozhořel v Londýně. Za manipulaci s mezibankovní sazbou LIBOR tři banky JPMorgan, UBS a Credit Suisse zaplatily dohromady 94 mil. EUR.

Zdroj: iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..