Škoda přibližně 220 mil. Kč vznikla pivovarům v důsledku krádeží sudů hospodami. Ty zaplatí za pivní sud zálohu 1 000 Kč, ovšem jeho cena je přibližně 2 500 Kč. Zcizený pivní sud následně prodají se stakorunovým ziskem menším pivovarům.
„Některé minipivovary – věřím, že nikoliv členové svazu – si pořizují KEG sudy od hospodských za zálohu tisíc korun plus zhruba dvě stě korun pro hospodského,“ potvrdil praxi Jan Šuráň, předseda Českomoravského svazu minipivovarů.
S kradením sudů se setkávají všechny větší české pivovary. „Bohužel jsme se setkali s takovou praxí i u některých vinařů,“ uvedla Kateřina Krásová, tisková mluvčí pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Druhý největší český pivovar Staropramen přichází ročně o 1 až 2 tisíce sudů, čímž mu vzniká škoda od 2,5 do 5 mil. Kč. Daří se mu ale některé sudy získat zpět. „Za posledních patnáct let se nám díky němu podařilo získat zpět sudy, jejichž pořizovací hodnota činila zhruba 75 milionů korun. Způsob je sice poměrně účinný, zároveň však velmi zdlouhavý a časově náročný,“ uvedl Pavel Barvík, tiskový mluvčí pivovaru Staropramen.
Tip: Pivovary Lobkowicz jdou na burzu. Akcie prodají až za 175 Kč
Podle nového Občanského zákoníku bude muset kradenou věc její nový majitel bez náhrady vrátit i v případě, že ji zakoupil v dobré víře. To by mohlo krádežím sudů pomoci zamezit.
Zdroj: E15.cz
Podělte se o svůj názor