Schodek státního rozpočtu ve výši 6 miliard korun je přijatelný a snižuje zadlužení České republiky vůči hrubému domácímu produktu. Postupně se dostáváme na úroveň zadlužení před hospodářskou krizí. Tuzemská ekonomika je ve výrazně lepší kondici než většina ekonomik Evropské unie.
Problémem státního rozpočtu jsou nízké výdaje na investice. Nízké investice krátkodobě vylepšují celkovou bilanci státního rozpočtu, ale zhoršují jeho strukturu. Z dlouhodobého hlediska nízké investice bráni rozvoji České republiky.
V roce 2017 hospodařila Česká republika se schodkem -6,2 mld. Kč. Tento výsledek je sice horší než v roce 2016, přesto se jedná o 6. nejlepší výsledek v historii České republiky. Státnímu rozpočtu se daří navyšovat daňové a odvodové příjmy, za což může nízká nezaměstnanost a růst mez. Zlepšil se i výběr DPH, který do státního rozpočtu přinesl dodatečných 20,3 mld. Kč.
Bilanci státního rozpočtu zhoršují rostoucí výdaje. Ty v roce 2017 vzrostly o 60,0 mld. Kč. Růst celkových výdajů je zapříčiněn především rostoucím objemem vyplácených sociálních dávek. Ty v roce 2017 vzrostly o 16,9 mld. Kč. Naopak výdaje na investice klesly na o -2,6 mld. Kč. Klesající investice jsou limitem dalšího růstu. Navýšení investic by šlo dosáhnout lepším čerpáním evropských peněz. Vyšší investice by se však z dlouhodobého pohledu vyplatily i za cenu vyššího deficitu.
Uzdravení státního rozpočtu přispívá ke snižování veřejného zadlužení, které se přibližuje k předkrizovým úrovním a pohybuje se kolem hranice 35 % HDP, průměr Evropské unie přitom činí 84 % HDP. Česká republika má tak relativně nízké zadlužení.
Podělte se o svůj názor