Zpackaná restituce, nebo podvod za miliardy korun?

Krávy na pastvě

Získali v restituci náhradní pozemky v ceně přes 3 mld. Kč po znárodněných statcích Julia Bednáře. Nyní se ukázalo, že jedna z dědiček nikdy nebyla jeho příbuznou a na restituci neměla nárok. „Jestli to někdo udělal schválně, tak bychom se stali obětí podvodu,“ uvedl Petr Šťovíček, bývalý ředitel Pozemkového fondu ČR.

Advokát restituentů Daniel Honzík je přesvědčen, že pokud došlo k pochybení, je to problém úředníků, nikoli restituentů. „A lhůty, ve kterých se dalo rozhodnutí napadnout, už dávno uběhly,“ upozornil. Pozemky v Krči, Kunraticích a Hodkovičkách, jako náhrada za 40 ha polností ve Strašnicích, které byly zastavěny sídlištěm, byly převedeny již v roce 2009.

Mezi restituenty je devadesátiletá Emílie Bednářová, která příbuznou Julia Bednáře nikdy nebyla. Pokud by tato skutečnost byla známá při restitucích, restituenti by dostali mnohem méně pozemků. Na nesrovnalost přišli právníci společnosti Metrostav, když rodina Julia Bednáře žádala o náhradní pozemky na Žiškově, na kterých Metrostav staví bytový komplex.

Případem se již zabývá policie i ministerstvo životního prostředí. „Teď analyzujeme, jaké další kroky podnikneme. A jaká je šance dostat se zpátky k pozemkům, které se už těmto restituentům vydaly,“ uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zemědělství.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..