Zapoměli jste na svoje akcie? Můžete o ně přijít

Ruličky peněz - euro

O miliardy korun mohou přijít drobní akcionáři. Přicházejí o nevyzvednuté dividendy i o akcie samotné.

Dividendy si mohou akcionáři vyzvednout nejpozději čtyři roky po zahájení jejich výplaty. Od nového roku dokonce pouze po dobu tří let. Kupříkladu u ČEZu za čtyři roky nechali lidé 329 mil. Kč. Ty po vypršení lhůty pro vyzvednutí propadají spátky firmě do nerozděleného zisku minulých let.

Lidé ale mohou přijít i o samotné akcie. Pokud nenahlásili změnu kontaktní adresy v Centrálním depozitáři nebo dříve ve Středisku cenných papírů, nedozví se, co se s jejich firmou děje. Mohli tak již být vytěsněni – zbaveni akcií za náhradu. I tu si ale musí včas vyzvednout, jinak o peníze přijdou.

Od letošního roku navíc dochází ke změně u listinných akcií na majitele. Ty buď musí být deponovány v bance, aby bylo možné zjistit majitele akcie, nebo musí být přeměněny na akcie na jméno – a jméno pak musí být vyznačeno i na akcii. Pokud tak majitel akcie neučiní do 30. června 2014, nebude moci vykonávat akcionářská práva a může tak např. přijít o vyplácenou dividendu. A je to ještě horší.

„Pokud si akcionář nové listinné akcie nepřevezme nebo si v nich nenechá ani v dodatečné lhůtě zapsat změnu, může je navíc firma prodat v dražbě,“ dodává Veronika Štěpánková z advokátní kanceláře Václava Školouta.

Nejvíce „prohřešků“ s akciemi mají lidé z kupónové privatizace. Mnoho z nich již o těžké prachy přišlo při vytěsnění minoritních akcionářů i kvůli nevyzvednutí peněžní náhrady.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..