Vláda se připojí k paktu. Přesto bude utrácet stamiliardy

Vlajka EU

Česká vláda se konečně odhodlala podepsat fiskální pakt. Ovšem má to háček. Odmítá přijmout základní články – a šetřit. Bude tak i nadále utrácet těžký prachy.

Pokud by česká vláda měla dodržet fiskální pakt, musela by začít hodně šetřit. A to se jí očividně nechce. Zalíbil se jí plán utrácet o 110 mld. Kč ročně víc než vybere od občanů a firem. Podle fiskálního paktu by ale musela zkrotit výdaje na 54 mld. Kč v příším roce a o rok později dokonce na 45 mld. Kč. I ministr financí Andrej Babiš připouští, že takto je smlouva pouze cár papíru. „Tím, že se nebudeme hlásit k těm paragrafům, je fiskál kompakt vlastně smlouva, která nemá žádný zásadní vliv,“ uvedl doslova v rozhovoru pro MF DNES.

Daňovým poplatníkům může být jen útěchou, že plánované výdaje vlády nepřekročí 3 % HDP. Ovšem tímto tempem vzroste státní dluh na každého občana včetně nemluvňat za čtyřleté volební období na 220 tis. Kč. Přestože Česká republika nepatří mezi nejzadluženější země v Evropě, české vlády na tom usilovně pracují.

Zdroj: iDNES.cz

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Těžký prachy za stadion. Pelta chce od Sobotky miliardy | TěžkýPrachy.cz
  2. Na daních zaplatíme těžký prachy. Každý přes 10 tis. Kč měsíčně | TěžkýPrachy.cz
  3. Babiš sníží deficit. Přesto nás zadluží o 100 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..