Vláda se dohodla na schodku rozpočtu. Příští rok prodělá 70 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Vládní koalice se dohodla na schodku státního rozpočtu pro rok 2016. Utratí o 70 mld Kč více, než kolik vybere na daních a dalších příjmech státního rozpočtu.

„Je to dílčí kompromis. Dohodli jsme se na tom, že budeme držet schodek 70 miliard, což je dobrá zpráva. Dohodli jsme se na tom, že je shoda v rámci koalice na navýšení platů státních zaměstnanců o tři procenta, což představuje dopad do státního rozpočtu ve výši zhruba pět miliard korun,“ uvedl po jednání vlády Jaroslav Faltýnek (ANO), šéf poslaneckého klubu.

Proti původnímu návrhu Andreje Babiše (ANO) se zvýší také o 1,5 mld. Kč na 28,1 mld. Kč výdaje na vědu a výzkum. A další peníze chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ještě získat téměř na všechno: na bezpečnost, valorizaci důchodů v průměru, zvýšení plateb za státní pojištěnce, další prostředky na zvýšení podpory vědy a výzkumu a spolufinancování programu rozvoje venkova.

Další peníze chce Sociální demokracie získat zvýšením daní. Konkrétně navrhla zvýšení daně z příjmů právnických osob o 2 procentní body. Sociální demokracii ale tento návrh neprošel, stejně jako valorizace důchodů v průměru o 200 Kč či zvýšení plateb zdravotním pojišťovnám za státní zaměstnance o 4 mld. Kč.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..