V Česku se letos prodalo 700 kg zlata. A jeho cena roste

Zlatá cihla

Prodej zlata v prvním čtvrtletí v České republice je odhadován na 700 kg. Zájem o zlato vzbuzuje situace na Ukrajině a možný další tisk peněz ve Spojených státech Fedem.

„Období leden – březen 2014 bylo na trhu s drahými kovy charakterizováno jednak výrazným vlivem politické krize na Ukrajině a následným sankcím vůči Rusku, a rovněž vývojem po únorovém oznámení Fedu ohledně dalšího omezování tzv. kvantitativního uvolňování,“ uvádí společnost Safina, která v prvním čtvrtletí letošního roku v Česku prodala 130 kg zlata.

Cena zlata vystoupala od počátku roku o 15 % na 1 380 USD/oz.

Kromě zlata má současná expanzivní politika Ruska vliv i na cenu dalších drahých kovů. Kupříkladu platina vystoupala v průběhu února a března ze 702 USD/oz. na 792,5 USD/oz. za výrazného kolísání.  „Svůj vliv na tyto výkyvy měly také sankce, které byly uvaleny na Rusko po jeho anexi Krymského poloostrova,“ vysvětluje Libor Křapka, manažer prodeje investičních drahých kovů společnosti Safina, a dodává: „Důvodem je právě to, že do Ruska je koncentrován významný podíl těžby tohoto kovu platinové skupiny. Kvůli sankcím může docházet k problémům s dodávkami na světový trh.“

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Safina

2 trackbacky / pingbacky

  1. Zlato a 150 mil. Kč. Za ně stát zaplatí z “kauzy Nagyová” | TěžkýPrachy.cz
  2. Nůž “rybička” za 168 tis. Kč? Ano, ze zlata a se smaragdem | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..