Ukrajina je bez plynu. Rusko zastavilo jeho dodávky

Naftogaz - plynové potrubí
Zdroj: Naftogaz

S příchodem zimy se opět rozhořel konflikt na Ukrajině. Ruský Gazprom odmítl dodat plyn ukrajinskému Naftogazu. Prý nezaplatil včas předem a předplacený plyn již Gazprom dodal. Navíc mají hrozit potíže s dodávkou plynu do Evropy.

Dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu jsou předmětem sporů od ruské okupace a anexe Krymu a následné podpory proruských separatistů na východní Ukrajině ruskou armádou. Ruská invaze na Ukrajinu trvá již bezmála dva roky.

Nyní Gazprom zastavil opět dodávky ropy na Ukrajinu s odůvodněním, že ukrajinský Naftogaz nepředplatil odběr dalšího plynu podle dohodnutých cen z 12. října 2015. Ovšem zároveň vyjádřil obavy, že Ukrajina uchovává příliš málo zásob zemního plynu pro zajištění plynulé dodávky plynu do Evropy.

Varování přichází krátce po sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem, když operovalo poblíž tureckých hranic daleko od oblasti ovládané Islámským státem (ISIS), který měl být jeho terčem. Turecku následně vyjádřila podporu jak Evropská unie, tak Spojené státy.

Zdroj: E15.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..