Státní rozpočet v září 2017: Přebytek 17,4 mld. Kč

Peníze v dětských rukách - mince - daně z nabytí - schodek státního rozpočtu
Zdroj: sxc.hu

Státní rozpočet v září 2017 neudržel srpnový přebytek. Za jediný měsíc prohospodařil 7,6 mld. Kč a dosáhl přebytku pouze 17,4 mld. Kč. Před rokem přitom stát hospodařil s přebytkem 82,3 mld. Kč.

„Meziročně výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z EU a finančních mechanismů (FM), které byly za 9 měsíců roku 2017 nižší o 83,6 mld. Kč. Na vysokou srovnávací základnu roku 2016 mělo vliv zejména to, že především v první polovině roku 2016 byly propláceny relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech,“ zdůvodňuje propad hospodaření ministerstvo financí.

Bez vlivu Evropské unie by hospodaření skončilo s přebytkem 1 mld. Kč. Očištěné loňské hospodaření by dle MF ČR skončilo deficitem 7,2 mld. Kč.

„Vláda pro letošek pracuje s předpokladem schodku na úrovni 60 miliard korun, konečný výsledek by ale mohl být příznivější. Rozpočet by letos mohl být vyrovnaný, nicméně závěr roku je tradičně spojen s nárůstem výdajů a se zhoršováním celkového salda a nejinak tomu bude i letos, kdy do hry vstupuje například navyšování platů ve veřejném sektoru,“ hodnotí hospodaření státu Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Pesimističtější výhled má Marek Dřímal, ekonom Komerční banky: „Nadále očekáváme, že státní rozpočet letos skončí ve schodku 45 miliard korun oproti původním plánům ve výši 60 miliard.“

Zdroj: MF ČR, Generali, KB

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..