Státní rozpočet v listopadu 2017: Propad do deficitu 11,6 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Státní rozpočet v listopadu 2017 propadl do schodku 11, 6 mld. Kč. Ještě v říjnu přitom stát hospodařil s přebytkem 26,5 mld. Kč. Důvodem jsou vyšší výdaje v důsledku předvolebního kupování hlasů.

Za překlopením přebytkového hospodaření do deficitu stojí především volby. Před nimi zvýšili vládní politici výdaje ve státní sféře s cílem dosáhnout dobrého volebního výsledku.

„Hospodaření státu zhoršily výrazně vyšší výdaje na platy ve školství, které se projevily nutností převést více peněz na kraje a obce, tedy zřizovatele škol,“ uvádí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky, a doplňuje: „I výdaje na sociální dávky pokračovaly v růstu, a to především díky vyšším výdajům na důchody v letošním roce.“

Zároveň zaostává čerpání z rozpočtu Evropské unie. „Hospodaření státního rozpočtu v letošním roce očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo schodkem ve výši 13,0 mld. Kč (ve stejném období roku 2016 by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 14,7 mld. Kč),“ uvádí ministerstvo financí.

Schválený schodek rozpočtu za rok 2017 činí 60 mld. Kč. Výsledek bude ale pravděpodobně lepší. „Očekáváme, že na konci roku rozpočet vykáže schodek 25 miliard korun, ale možný je i o něco příznivější výsledek,“ předpovídá Marek Dřímal a dodává: „Pokud z Unie dorazí velká suma peněz, může se rozpočet dostat nakonec i na nulu či mírně nad ní.“

Od prosince je ale účinné předvolební zvýšení platů úředníků o 10 %. To se promítne v hospodaření negativně.

Zdroj: MF ČR, KB

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..