Státní rozpočet v květnu 2017: Schodek 18,7 mld. Kč

ČNB - peníze - koruny - CZK
Zdroj: ČNB.cz

Státní rozpočet v květnu 2017 propadl do deficitu 18,7 mld. Kč. Přitom ještě v dubnu dosahoval přebytku 6,3 mld. Kč. O rok dříve stát hospodařil s přebytkem 22,4 mld. Kč.

„Dnešní údaj potvrzuje, že se v letošním roce vládní finance vrací do normálu, kterým je chronický deficit. Loňského mimořádného přebytku dosáhlo Ministerstvo financí pouze díky přílivu peněz z fondů EU, a to zpětně za dříve uskutečněné projekty spolufinancované z Unie,“ hodnotí výsledek státního rozpočtu Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

„Za plánem zatím zaostává jak příjmová, tak výdajová strana. Za prvních pět měsíců je vidět především slabší výběr daně z příjmu fyzických osob, výběr DPH a spotřebních daní nižší, než by odpovídal pětiměsíčnímu plánu,“ doplňuje Petr Dufek, analytik ČSOB.

„Loňský rozpočtový přebytek (bezmála 62 miliardy korun) letos zdaleka zopakován nebude, což ale není ani cílem: vláda pro letošek pracuje s předpokladem schodku na úrovni 60 miliard korun, konečný výsledek by ale mohl být o něco příznivější,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE, s tím, že očekává celkový deficit 40 mld. Kč.

„Na konci roku nadále očekáváme schodek 45 miliard korun oproti schváleným 60 miliardám,“ dodává Marek Dřímal.

Zdroj: MF ČR, Komereční banka, ČSOB, Generali

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..