Státní rozpočet v červnu 2017: Přebytek 4,6 mld. Kč

ČNB - peníze - koruny - CZK
Zdroj: ČNB.cz

Státní rozpočet v červnu 2017 skončil v přebytku ve výši 4,6 mld. Kč. Před rokem stát přitom hospodařil s přebytkem ve výši 40,6 mld. Kč.

„Meziročně výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z EU a finančních mechanismů (FM), které byly za prvních 6 měsíců roku 2017 nižší o 69,0 mld. Kč,“ vysvětluje Ministerstvo financí ČR a dodává: „Bez vlivu EU se tedy hospodaření zlepšilo o 17,6 mld. Kč. To potvrzuje trend zlepšování strukturálního hospodaření státu.“

„Přestože celková bilance rozpočtu vypadá uspokojivě, po detailnějším prostudování pokladního plnění zjistíme, že se nedaří investovat. Státní investice jsou poloviční proti stejnému období minulého roku a dosahují úrovně 20,3 mld. Kč. Nízké investice sice snižují výdaje státního rozpočtu a tím zlepšují celkovou bilanci, z dlouhodobějšího pohledu však oslabují budoucí růst ekonomiky,“ hodnotí výsledek státního rozpočtu Štěpán Křeček, akademický pracovník Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Potíž vidí i v nedostatečném čerpání peněz z Evropské unie.

„Na první pohled vypadá rozpočet příznivě. Ke konci června vykázal přebytek 4,6 miliardy. Po očištění o vliv evropských peněz na straně příjmů a výdajů by se však přehoupl do schodku 13,2 miliardy (loni by takto očištěná bilance byla -30,8 miliardy). To ukazuje na pokračující problém českých veřejných financí. Centrální vláda ani v dobách výrazného růstu ekonomiky a minimální nezaměstnanosti nehospodaří s přebytkem či vyrovnanou bilancí, protože zároveň prudce zvyšuje výdaje,“ nešetří kritikou Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. Celkově očekává za letošní rok schodek 45 mld. Kč.

Zdroj: MF ČR, KB, VŠE

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..