Státní rozpočet v březnu 2018: Přebytek 16,3 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Státní rozpočet v březnu 2018 hospodařil s přebytkem 16,3 mld. Kč. O rok dříve stát zakončil hospodaření s přebytkem jen 4,7 mld. Kč. Za lepším výsledkem ovšem stojí příjem dotací z Evropské unie.

Koncem března 2018 získal státní rozpočet dotace z Evropské unie o 17,4 mld. Kč více než ve stejném období roku 2017. Díky dotacím se tak hospodaření státu na první pohled zlepšilo.

„Ministerstvo financí nicméně uvádí také bilanci rozpočtu po očištění o peníze na projekty spolufinancované Unií (na příjmové i výdajové straně). V tomto pojetí se hospodaření státu meziročně zhoršilo, a to poprvé od února 2017 (kdy MF tato čísla začalo publikovat),“ uvádí Marek Dřímal, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky.

Státu pomáhá expanze ekonomiky, která zvyšuje příjmy státního rozpočtu. Na druhé straně ale razantně rostou výdaje. „Bývalý ministr financí Ivan Pilný označil letošní rozpočet jako (před)volební. To je vidět na útratách vlády. Prudce rostou především výdaje na platy,“ doplňuje Marek Dřímal.

„Objem výdajů na platy státních zaměstnanců se vymyká kontrole. Růst o 14,7 % je dlouhodobě neudržitelný i v době silného ekonomického růstu. Navíc není zdravé, aby platy ve státním sektoru převyšovaly mzdy v soukromém sektoru,“ dodává Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Pro rok 2018 byl schválen rozpočet s deficitem 50 mld. Kč. Nicméně očekáváme, že stát bude v tomto roce hospodařit s mírně vyšším deficitem, než bylo schváleno. Odhadujeme, že stát bude muset vynaložit vyšší výdaje mimo jiné v souvislosti s vyššími investicemi díky nutnosti dočerpat cca 40 mld. Kč z fondů EU do konce tohoto roku,“ soudí František Táborský, analytik Raiffeisenbank. Podepíše se též další tlak na růst mezd a důchodů.

Marek Dřímal je opatrně více optimistický: „Ve zbytku roku očekáváme zhoršování bilance státního rozpočtu. Konečný schodek bude záviset především na provádění investic. Náš odhad prozatím je, že rozpočet skončí ve schodku 40 miliard korun oproti plánovaným 50 miliardám korun. Případné vyšší investice ho ale mohou stáhnout do ještě hlubšího schodku.“

Zdroj: MF ČR, Komerční banka, Raiffeisenbank, BH Securities

1 trackback / pingback

  1. Státní rozpočet duben 2018: Duben přinesl výrazné zhoršení bilance státního rozpočtu - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..