Státní rozpočet v březnu 2017: Přebytek 4,7 mld. Kč

ČNB - peníze - koruny - CZK
Zdroj: ČNB.cz

Státní rozpočet v březnu 2017 skončil v přebytku 4,7 mld. Kč. Před rokem byl přebytek téměř 10krát vyšší a činil 43,6 mld. Kč. Důvodem poklesu jsou nižší příjmy z Evropské unie o 52,7 mld. Kč.

Pokud by státní rozpočet v březnu 2017 očistil příjmy i výdaje o platby a výplaty plynoucí z fondů Evropské unie, dosáhl by deficitu 4,6 mld. Kč. O rok dříve by takto očištěný rozpočet skončil schodkem 12 mld. Kč.

Celkové příjmy státního rozpočtu dosáhly 307,67 mld. Kč při výdajích 302,99 mld. Kč.

Na straně příjmů je nejvíce sledované inkaso DPH. I přes růst podílu z DPH ve prospěch obcí přineslo státnímu rozpočtu 57,2 mld. Kč (+7,4 %) „Celoroční odhadovaný pozitivní rozpočtový dopad za první fázi EET je malý s ohledem na nízkou relativní váhu těchto tržeb v celkovém maloobchodním obratu. Výraznější celoroční rozpočtový dopad lze očekávat od druhé fáze EET, jejíž první rozpočtové dopady se promítnou až v inkasu za měsíc duben,“ uvádí MF ČR.

„U DPH zřejmě pomáhá i kontrolní hlášení, jelikož její výběr roste rychleji než spotřeba domácností,“ soudí Marek Dřímal, ekonom Komerční banky (KB). KB navíc očekává celoroční schodek rozpočtu ve výši 45 mld. Kč oproti schválenému deficitu 60 mld. Kč.

Zdroj: MF ČR, KB

1 Trackback / Pingback

  1. Státní rozpočet v březnu 2018: Přebytek 16,3 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..