Státní rozpočet v březnu 2016: Přebytek 43,6 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Státní rozpočet České republiky v březnu 2016 dosáhl na nejvyšší přebytek od roku 1993, když stát vybral o 46,3 mld. Kč více, než kolik utratil. Za výsledkem stojí především růst daňových příjmů.

„Významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 7,6 % dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst,“ hodnotí hospodaření za první čtvrtletí roku 2016 Ministerstvo financí ČR (MF ČR).

Přestože se ekonomice daří a roste nad očekávání dobře, vynakládá stát stále více peněz. Výdaje státního rozpočtu vzrostly meziročně o 3,81 mld Kč (+1,3 %). Příjmy státního rozpočtu meziročně stouply o 27,49 mld. Kč (+8,7 %), což společně vedlo k nárůstu přebytku rozpočtu oproti březnu 2015 z 19,91 mld. Kč na 43,6 mld. Kč.

„Ačkoliv byl rozpočet na rok 2016 schválen se schodkem 70 miliard korun, tak ambicí české vlády by mělo být udržet letos rozpočtový schodek pod loňskou úrovní, kdy schodek dosáhl necelých 63 miliard korun. Vývoj za první tři měsíce letošního roku naznačuje, že by se vládě skutečně mělo podařit stlačit letošní rozpočtový schodek pod jeho loňskou úroveň,“ komentoval výsledky hospodaření státu Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

Hospodaření státu ovšem vidí s riziky Marek Dřímal, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky: „Nehledě na výborná dnešní data v nich můžeme spatřit jeden problém. Příjmy z fondů EU by měly v příštích měsících prakticky vyschnout, plnění rozpočtu tak budou muset zabezpečit prakticky jen daňové příjmy. Ty jsou sice meziročně vyšší, ale přesto zaostávají za plánovaným tempem jejich výběru. I když na přesnější hodnocení si budeme muset počkat do dubna, kdy Ministerstvo financí zveřejní výběr DPH i od čtvrtletních plátců. Ukáže se tak efekt zavedení kontrolního hlášení u všech plátců DPH.“

Přesto je i Marek Dřímal k celkovému stavu rozpočtu optimistický: „Předpokládáme schodek ve výši 30-40 miliard korun oproti schválenému deficitu 70 mld. CZK.“

Zdroj: MFČR.cz, komentáře Generali Investments a Komerční banky

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Státní dluh ČR dál roste. V 1. čtvrtletí 2016 na 1,695 bil. Kč – TěžkýPrachy.cz
  2. Státní rozpočet v březnu 2017: Přebytek 4,7 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..