Státní rozpočet srpen 2020: Deficit se dále propadá…

Peníze - české koruny - bankovky - CZK - Státní rozpočet srpen 2020
Zdroj: Pixabay.com

Státní rozpočet za srpen 2020 prohlubuje schodek. Stát jen v srpnu utratil o 25, 2 mld. Kč více, než kolik vybral od obyvatel a firem a za letošní rok deficit činí již 230,2 mld. Kč.

V období recese způsobené zmrazením ekonomiky ve snaze boje proti koronaviru je pochopitelné, že klesly příjmy státního rozpočtu. Ovšem i tak klesly o 40,4 mld. Kč (4,2 %). Rostou ale i výdaje. Některé z nich také souvisí s krizí, ale na řadu výdajů si současná vláda zadělala sama.

Výdaje státního rozpočtu do srpna vyrostly meziročně o 174,49 mld. Kč (+17 %). „Nejvyšší změny dosáhly sociální dávky (+50,5 mld. Kč). Kromě dopadů valorizace důchodů (+22,7 mld.), navýšení rodičovského příspěvku (+9,4 mld. Kč) či příspěvku na péči (+3,0 mld. Kč) vzrostla výplata dávek nemocenského pojištění (+13,4 mld. Kč),“ uvádí zpráva o plnění státního rozpočtu.

Přestože je ekonomika v krizi, vláda dál trvá na svých předvolebních slibech a připravuje další zvýšení deficitu státního rozpočtu nejen pro tento rok. Jedná se zejména o valorizaci penzí nad zákonné limity, která, pokud nebude příspěvek penzistům vyplacen jednorázově, ale rozpočítán a přidán k důchodu, zatíží penzijní systém trvale. Dále vláda plánuje utratit 70 až 90 mld. Kč na zrušení „superhrubé mzdy“ a přistoupila též k rušení daně z nabytí, které přijde stát na dalších přibližěn 14 mld. Kč ročně.

Vláda také dosud nepřipravila žádná úsporná opatření a nemá ani vizi na konsolidaci státního rozpočtu v příštích letech… Pro letošní rok si schválila koaličními hlasy ANO, ČSSD a KSČM deficit ve výši 500 mld. Kč a pro příští rok chce pracovat s obdobně hlubokým schodkem. Státní rozpočet pro rok 2021 ale dosud nepředstavila.

„Současná úroveň schodku je 15krát vyšší než ve stejném období loňského roku. K tomuto výsledku přispívá hospodářská strategie vlády, která spočívá v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Vzhledem k blížícím se volbám lze očekávat, že nákladná opatření na podporu ekonomiky budou prodlužována a schodek se bude dál prohlubovat,“ hodnotí stav státního rozpočtu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

1 trackback / pingback

  1. Vláda připravuje další díru do rozpočtu. Z deficitu 116 mld. Kč může být přes 250 mld. Kč! - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..