Státní rozpočet pro rok 2018: Vláda si kupuje voliče. Přidá všem

Zdroj: Vláda.cz

Česká ekonomika je ve výborné kondici. Toho chtějí zneužít vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL a připravují předvolební masivní zvýšení platů ve státní sféře. Státní rozpočet pro rok 2018 tím utrpí… a s ním i ekonomika.

Státní rozpočet pro rok 2018 bude mít schodek 50 mld. Kč. Navíc již letos od listopadu budou muset ministři najít další peníze na navýšení platů z letošního rozpočtu. Platy učitelů mají vzrůst o 15 % a platy státních zaměstnanců státní správy o 10 %.

„Proč bych to nepřiznal. Tento rozpočet není jen politický, je volební. Kdybych nebyl ministr 40 dní před volbami, tak bych rozpočet samozřejmě sestavil úplně jinak,“ komentuje státní rozpočet pro rok 2018 ministr financí Ivan Pilný (ANO) a dodává: „My bychom měli investovat, nyní je to příhodné a velmi nutné. Jenže všechny vlády, a tato není výjimkou, peníze projedly.“

Státní rozpočet tak nepočítá se snížením ekonomického růstu, který nepochybně dříve či později přijde.

„Naše hospodářská a rozpočtová politika je úspěšná, země jde nahoru a k politice škrtů se opravdu vracet nebudeme, ať si ji doporučuje, kdo chce,“ hájí rozpočet premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kritiku, že v době rekordního růstu zadlužovat stát deficitem 50 mld. Kč není rozumné, odmítá.

Andrej Babiš (ANO) již vyjmenovává, kde lze na výdaje ušetřit: „Máme velké rezervy v provozu státu, stát by měl mít IT systémy či majetek spravovat na jedné hromadě. Lze šetřit také centrálními nákupy. Na Úřadu vlády není potřeba zaměstnávat 800 lidí, máme moc ministerstev. Je tu prostor na šetření.“ 

Vláda ale nejen navyšuje platy, ale zároveň přibírá nové úředníky. „Platy [ve státní správě – pozn. red.] by se měly zvyšovat pouze na základě redukce počtu státních zaměstnanců, elektronizace státní správy a růstu produktivity práce,“ upozorňuje Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zdroj: iHNed.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Státní rozpočet duben 2018: Duben přinesl výrazné zhoršení bilance státního rozpočtu - TěžkýPrachy.cz
  2. Státní rozpočet květen 2018: Propadl do schodku 23 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..