Státní dluh České republiky vzrostl o 175 mld. Kč na 1 789 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Vláda České republiky zvýšila státní dluh za I. čtvrtletí 2017 o 175 mld. Kč. „Díky výhodným půjčkám do zásoby budeme moci po zbytek roku nejen profitovat z negativních úroků, ale také splácet staré a nevýhodné půjčky a snižovat dluh,“ uvedl Petr Pavelek, náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty.

Výhodou zvýšeného zadlužení představují především záporné úroky, které investoři české vládě za pořízení dluhopisů platí. Průměrný výnos středně a dlouhodobých českých státních dluhopisů za I. čtvrtletí 2017 dosáhl -0,1 %. V loňském roce se tyto dluhopisy v průměru emitovaly za 0,08 %.

„Stát se zároveň připravoval na velkou splátku starého dluhopisu, ke které došlo 11. dubna, a která činila zhruba 90 miliard korun. V ten den státní dluh tedy o 90 miliard klesnul. Na druhou stranu došlo k dalším prodejům dluhopisů a pokladničních poukázek, které jenom v dosavadním průběhu dubna dosáhly 73,7 miliard korun,“ komentoval zvýšení dluhu Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

„Ministerstvo financí v průběhu prvního čtvrtletí roku 2017 vydávalo i státní pokladniční poukázky v celkové jmenovité hodnotě 70,3 mld. Kč, jejichž účelem bylo získání dodatečných příjmů státního rozpočtu a nikoliv krytí potřeby financování v roce 2017. Tyto státní pokladniční poukázky byly prodány vždy za záporný výnos, přičemž celkové dodatečné příjmy státního rozpočtu z jejich prodeje činí 344,3 mil. Kč,“ uvedlo MF ČR k emisi krátkodobých pokladničních poukázek.

„Za celý letošní rok by měl státní dluh vrůst podle našich odhadů o 30 miliard korun. Důvodem bude očekávaný schodek státního rozpočtu. Náš výhled předpokládá, že nedosáhne 60 miliard (jak předpokládá plán), ale 45 miliard a zároveň Ministerstvo financí použije část svojí likviditní rezervy,“ dodal Marek Dřímal.

Zdroj: MF ČR, Komerční banka

1 trackback / pingback

  1. Andrej Babiš hraje ruletu se státním rozpočtem. Propadl krátkodobému dluhu - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..