Stát hospodaří bídně… schodek rozpočtu se v září 2019 prohloubil na 21 mld. Kč

Peníze - CZK - koruny - tisk peněz
Zdroj: ČNB

Státní rozpočet v září 2019 prohloubil schodek na 21 mil. Kč navzdory ekonomickému růstu. Oproti loňskému roku stát hospodařil hůře o 37,8 mld. Kč, když v září 2018 činil deficit 16,8 mld. Kč.

Při očištění státního rozpočtu o příjmy z Evropské unie není deficit o mnoho lepší. Po očištění stát hospodařil se schodkem 19 mld. Kč. V loňském roce hospodařil státní rozpočet v prvních devíti měsících s očištěným deficitem ve výši „pouhých“ 4,8 mld. Kč.

Tip: Nejvyšší kontrolní úřad varuje: Státní rozpočet ohrozí i mírné zpomalení

Příjmy státního rozpočtu přitom rostou rychlým meziročním tempem 7,1 %. „Příjmy státního rozpočtu bez vlivu prostředků z EU a FM a bez započtení privatizačních prostředků (18 mld. Kč) meziročně vzrostly o 66,3 mld. Kč,“ uvádí ve své zprávě Ministerstvo financí ČR. Současné nestřídmé vládě ovšem rostou výdaje ještě rychleji.

„Ve srovnání s očekáváním státního rozpočtu na letošní rok příjmy státu zůstávají za očekáváním, a to nejen u DPH, které bylo začátkem roku ovlivněno některými technickými faktory. Stále více zaostávají také příjmy z daně z příjmů fyzických osob a také výběr sociálního pojištění. Přitom zpomalení růstu mezd v první polovině roku bylo nad očekáváním mírné,“ hodnotí příjmy státního rozpočtu Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Českou republiku.

„Vzhledem k tomu, že výběr daní lehce zaostává  za plánem a běžné výdaje přibližně odpovídají rozpočtu státu, pro výsledný deficit zůstává největším rizikem skutečný objem realizovaných investic,“ hodnotí výsledek státního rozpočtu František Táborský, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky. Vidí ale i optimistickou část veřejných financí: „Deficit státního rozpočtu však vyvažuje stále pozitivní hospodaření municipalit a zdravotních pojišťoven. Celkové veřejné finance by tak podle naší prognózy měly skončit v lehkém přebytku 0,2 % HDP.“

Kritický k výsledkům státního rozpočtu je i Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank: „Aktuální výsledky potvrzují trend pozorovaný v předchozích měsících, a totiž že příjmy se nedaří plnit podle původního plánu.“ Celkový deficit rozpočtu za letošní rok podle něj dosáhne 45 mld. Kč, nikoli vládou ohlášených 40 mld. Kč.

K překročení plánovaného deficitu ovšem nemusí dojít. „Navzdory mírně slabším příjmům a některým vyšším výdajům nemusí skončit státní rozpočet v horším než očekávaném deficitu 40 mld. Kč, jelikož nakonec mohou růst méně investiční výdaje,“ dodává Jakub Seidler.

Zdroj: MF ČR, analýzy bank

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..