Soukromé lety do vesmíru za 200 tis. USD se odkládají. Testovací raketa havarovala

Vesmír - Země - východ Slunce

Soukromé výlety do kosmu lodí společnosti Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona měly začít již v březnu 2015. Páteční havárie SpaceShip Two ale plán spuštění cestovní kanceláře do vesmíru odkládá. Lidé s letenkami za 200 tis. USD budou muset počkat.

Při páteční havárii SpaceShip Two při testovacím letu jeden pilot zahynul  a druhý byl těžce raněn během. Příčina havárie se stále vyšetřuje. Jedná se přitom o první smrtelnou nehodu vesmírné lodi od exploze raketoplánu Columbia 1. února 2003. Zároveň se ale jedná o druhou havárii soukromé vesmírné společnosti v průběhu několika dní. V úterý havarovala nákladní raketa Antares, která vynášela materiál k mezinárodní stanici ISS.

Havárie odložila zahájení komerčních letů vesmírné turistiky nejméně o dva roky. „Vesmír je obtížný – ale stojí za to. Vytrváme a půjdeme společně dál,“ uvedl Richard Branson, který se svého snu nevzdává, na internetových stránkách Virgin Galactic.

Zpáteční let do vesmíru za zaváděcí cenu 200 tis. USD si již rezervovalo či zaplatilo zálohu přes 800 lidí. Mezi nimi jsou i 4 Češi. Vesmírná loď SpaceShip Two pojme kromě dvou pilotů i šest pasažérů na let trvající 2,5 hodiny.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..