Ruský miliardář Jurij Milner se spojil se Stephenem Hawkingem a investuje 100 mil. USD do hledání života u Alfa Centauri

Breakthrough Starshot
Zdroj: BreakthroughInitiatives.org

32. nejbohatší Rus Jurij Milner investuje 100 mil. USD do vyslání sond hledajících život u Alfa Centauri. Mikrosondy poháněné sluneční plachtou mu pomůže vytvořit Stephen Hawking a 20% rychlostí světla je odešlou za 20 až 30 let. Celkové náklady projektu jsou odhadovány na 5 až 10 mld. USD.

„Za 100 milionů dolarů je nepostavíme,“ uvedl Jurij Milner a dodal: „Ale budeme moci udělat studii proveditelnosti a posoudit, zda je to možné.“

Projekt Breakthrough Starshot povede Pete Worden, bývalý vedoucí NASA Ames Research Center. Na práce v projektu bude vedle Jurije Milnera a Stephena Hawkinga dohlížet také zakladatel a CEO Facebooku Mark Zuckerberg.

Sondy vyslané za 20 až 30 let by měly 20% rychlostí světla k 4,5 roku vzdálené Alfa Centauri dolétnout přibližně za dalších 20 let. „Bavíme se o tom, že se nám tahle věc podaří v rámci jedné generace, nikoli za pár stovek let, jak si mnoho lidí myslí,“ prohlásil Jurij Milner.

Zdroj: Forbes.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..