Rusko se chce vzdát rublu. Plánuje společnou měnu s Kazachstánem a Běloruskem

Ruské rubly - RUB

Vladimír Putin dále rozšiřuje své impérium. Ukrajině hrozí vojenským zásahem a Kazachstán s Běloruskem svazuje v Eurasijském obchodním svazu. Plánuje též společnou měnu altyn.

Současný ruský prezident Vladimír Putin se skutečně vzhlédl v historii. Proruští separatisté na Ukrajině využívají jako svůj odznak stuhu z carské éry a plánovaná společná měna altyn je bývalé středověké ruské platidlo.

Eurasijský obchodní svaz sdružující Rusko, Kazachstán a Bělorusko má vzniknout k 1. 1. 2015. Společnou měnu zatím blokuje běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který chce mít možnost tisknout peníze. Jednu tiskárnu altynů chtěl mít k dispozici. S tím nesouhlasilo ani Rusko, ani Kazachstán. Společná měna je ale přesto plánována od roku 2025.

„To by bylo šílenství, Alexandru Lukašenkovi se nedá věřit. Kdyby potřeboval, tak by si peníze prostě natiskl,“ uvedl nedávno pro Hospodářské noviny Andrej Suzdalcev, moskevský politolog.

Mezitím příměří mezi Ruskem a Ukrajinou dostává vážné trhliny. Rusko je připraveno na Ukrajinu zaútočit. „Útok na ruské občany je útok na Ruskou federaci,“ uvedl Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí, a dodal: „Pokud bychom byli napadení, určitě bychom zareagovali. Pokud by naše zájmy, naše legitimní zájmy či zájmy Rusů byly přímo napadené, jako tomu bylo například v Jižní Osetií, nevidím jinou možnost než reagovat v souladu s mezinárodním právem.“

Zdroj: iHNed.cz, iDNES.cz

1 trackback / pingback

  1. Rusko oživuje Sovětský svaz. Spojilo se s Běloruskem a Kazachstánem | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..