Rusko investuje na Krymu. Na Ukrajině české podnikatele nahrazují spekulanti

Ukrajina - ruličky peněz (EUR)

Vladimír Putin poslal první peníze na Krym. Rusko investovalo 661 mil. RUB do nových pracovních míst v Sevastopolu. Z Ukrajiny se přitom stahují české firmy. Důvodem je politická nestabilita. Zato finanční spekulanti mají pré.

Rusko chce z Krymu udělat prosperující oblast. Ta má posloužit jako lákadlo dalším „zájemcům“ o připojení k Rusku a naplňování snu Vladimíra Putina rozšířit Ruskou federaci do velikosti někdejšího Sovětského svazu. Prvních 661 mil. RUB (cca 380 mil. Kč) má pomoci vytvořit 19,3 tisíc pracovních míst a snížit nezaměstnanost.

Na Ukrajině mezitím české firmy vyklízejí pozice. Dočasně zmrazené obchody jsou v řádech stovek milionů korun. „I nadále považujeme tyto projekty za životaschopné, ale počítáme s nimi v plánu až na příští rok,“ uvedl Michal Divín, generální ředitel podniku ČKD Elektrotechnika, která pozastavila realizaci zakázek za 21 mil. EUR.  „U nás je situace taková, že veškerá jednání o dodávkách na Ukrajinu ustala a čekáme na uklidnění situace. Jedná se o převodovky pro doly, dopravní infrastrukturu a kolejová vozidla,“ sdělil Antonín Růžička, generální ředitel podniku Wikov Industry.

Naopak se na Ukrajině daří finančním spekulantům. Ukrajinská hřivna je levná a ceny akcií v době anexe Krymu významně poklesly. Nyní je spekulanti táhnou opět výš. Od ukončení revoluce na Majdanu vzrostl index kyjevské burzy o 35 %.

Zdroj: iHNed.cz a iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..