Roman Popov vyhrožuje arbitráží České republice. Za krach ERB bank

Evropsko-ruská banka - ERB Bank

Ruský podnikatel Roman Popov rozeslal dopisy s výhrůžkou na zahájení arbitráže vůči České republice na Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR a Kancelář prezidenta republiky. Důvodem je krach jeho banky ERB bank.

„Ministerstvo financí obdrželo dopis od pana Romana Popova, ve kterém uvádí, že je majoritní akcionář ERB Bank a zahraniční investor, který byl údajně poškozen jednáním státu. Do dnešního dne ale ministerstvo od stěžovatele neobdrželo k tomuto tvrzení žádné podklady, proto se nemá k čemu vyjadřovat. Ministerstvo zaslalo panu Popovi žádost o doplnění základních podkladů, ale pan Popov na tuto žádost nikterak nezareagoval,“ uvedl Filip Běhal z tiskového odboru MF ČR.

Česká národní banka (ČNB) zakázala ERB bank (dříve Evropsko-ruská banka) od března 2016 poskytovat nové úvěry a přijímat vklady. V červenci 2016 podala trestní oznámení z podezření na vyvádění peněz majitelem ERB bank Romanem Popovem. 11. října 2016 oznámila ČNB, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům a Fond pojištění vkladů (FPV) při Garančním systému finančního trhu (GSFT) má zahájit výplatu náhrad vkladů klientům.

GSFT po měsíci vyplácení náhrad již vyplatil 2,95 mld. Kč 47 % klientům. Zbývá vyplatit náhrady v celkové výši 0,58 mld. Kč 53 % klientům. „Stejně jako u jiných námi prováděných výplat, i u ERB bank platí, že žadatel má možnost si náhradu vkladu vyzvednout po dobu tří let, od doby, kdyby byla výplata zahájena. V tomto případě tedy až do 20. října 2019,“ uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka GSFT.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..