Robert Novotný málem přišel o Mironet. Náhradu 626 mil. Kč za policejní zásah ale nedostane

Soudcovské kladívko
Zdroj: sxc.hu

Firma Mironet byla koncem 90. let největším internetovým prodejcem výpočetní techniky. Pak ale přišel zásah policie na smyšlený podnět firmy Microsoft, že počítače vybavovali nelegálním softwarem.

Policie v květnu 2000 na podnět Microsoftu zabavila firmě Mironet, jejímž majetelem je Robert Novotný, počítače i účetní knihy. Firmu tak zcela zmrazila. Policie vše vrátila až po dvou letech a zásahu Ústavního soudu v dubnu 2002. V té době ale již byly jiné firmy větší než poškozený Mironet.

„Kvůli naší pověsti, způsobené tím zátahem, nám banky nepůjčily a dodavatelé se báli dodávat s odloženou splatností. Chtěli zaplatit ihned,“ popisoval tehdejší situaci Robert Novotný. Podle něj udání na policii inicioval Microsoft, protože nechtěli prodávat počítače s předinstalovaným operačním systémem Windows, ale dávali klientům možnost výběru i z Linuxu. „Microsoft nás neustále tlačil k podpisu. A pak přišlo to udání, kterému šla policie na ruku,“ upřesnil Robert Novotný.

Robert Novotný v červnu 2014 vyhrál u Vrchního soudu v Praze odškodnění ve výši 22,5 mil. Kč za snížení hodnoty ochranné známky Mironet. V červnu 2016 ale Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl jeho žalobu na náhradu ušlého zisku a snížení hodnoty firmy o 626 mil. Kč. Prý došlo k promlčení. „Tříletá promlčecí doba začala běžet od doručení rozhodnutí o zatavení stíhání,“ argumentovala soudkyně Jana Hercíková. K tomu došlo v lednu 2003. Žaloba ale byla podána až o osm let později.

„Teprve s časovým odstupem jsme mohli porovnat reálně dosažené příjmy se ziskem, jaký by potenciálně dosáhl Mironet, kdyby k onomu nezákonnému zásahu nedošlo,“ argumentoval Pavel Musil, advokát Roberta Novotného, s tím, že podají odvolání.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..