Přivítejme uprchlíky. Ušetříme 90 mld. Kč

Imigranti
Zdroj: sxc.hu

Česká republika by měla přijmout 50 až 80 tisíc uprchlíků. V takovém případě by ušetřila až 90 mld. Kč zaplněním volných pracovních míst v důsledku stárnutí populace. O dalších 20 mld. Kč by krátkodobě mohl stoupnout hrubý domácí produkt ČR.

„Na začátku je nutné přesvědčit veřejnost o výhodách zaměstnávání uprchlíků a zajistit jim bydlení. Podpora imigrantů pak může spočívat ve výjimkách v minimální mzdě, daňových úlevách, státních dotacích na pracovní místa; kazí ji naopak současné blokování možnosti pracovat již při azylovém řízení,“ uvedl František Kronus, analytik společnosti Cyrrus, která analýzu dopadu přílivu imigrantů zpracovala.

Uprchlíci by neměli být přijímáni živelně, ale řízeně s ohledem na připravenost České republiky a na obory, v nichž je nedostatek pracovních míst. Pomohly by též výjimky z minimální mzdy, které by motivovaly zaměstnavatele uprchlíky zaměstnat, a povolení práce již v průběhu azylového řízení. Ze závěru předešlých studií přitom plyne, že imigranti nekonkurují místním na trhu práce, ale zaplňují místa, kde lokální obyvatelstvo pracovat nechce.

Zdroj: iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..