Přeborník v čerpání evropských dotací: Agrofert Andreje Babiše

Agrofert
Zdroj: Agrofert

Končící možnost čerpání dotací Evropské unie z programového období 2007 – 2013 je obdobím sčítání. Nejvíce ze soukromých společností evropské fondy podojil potravinářský konglomerát Agrofert vlastněný ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Agrofert v uplynulém programovém období získal schválené dotace ve výši 4,9 mld. Kč, z nichž dosud vyčerpal 4,3 mld. Kč. Stojí tak s přehledem na čele žebříčku soukromých příjemců dotací před druhými Třineckými železárnami miliardáře Tomáše Chrenka (schváleno 2,9 mld. Kč, vyčerpáno 2,3 mld. Kč) a třetím ArcelorMittal Ostrava (schváleno 1,9 mld. Kč, vyčerpáno pouze 533 mil. Kč).

Dotace pro zemědělce jsou nárokové a Agrofert se jim vyhnout nemůže. „Poměrově se vztahují například k jednomu hektaru obdělávané půdy nebo k jednomu kusu chovaného dobytka,“ uvedl Karel Hanzelka, tiskový mluvčí Agrofertu.

Agrofert Andreje Babiše získá v příštím období dalších přibližně 5 mld. Kč na dotacích na pěstování řepky olejné v rámci podpory biopaliv 1. generace. Ty jsou v Evropské unii již přežité a od roku 2020 nesmí být podporovány, přesto ministr financí spolu s ministrem zemědělství podporu prosadili i na příštích pět let.

Zdroj: Aktuálně.cz

1 Trackback / Pingback

  1. Andrej Babiš vybil 8 500 raků. Zaplatí 1,7 mil. Kč – TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..