Stát se nevzdá 13 mld. Kč ročně. Poslanci zamítli zrušení daně z nabytí

Peníze v dětských rukách - mince - daně z nabytí - schodek státního rozpočtu
Zdroj: sxc.hu

Poslanci včera zamítli návrh Senátu ČR  na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Lidé tak vládě odvedou ročně i nadále přibližně 13 mld. Kč na této dani.

Příjem daně z nabytí v loňském roce dosáhl 13,6 mld. Kč a o rok dříve 12,5 mld. Kč. To v objemu příjmů státního rozpočtu představuje méně než 1 %. „Já si myslím, že takto salámovou metodou se porcovat státní rozpočet nedá,“ uvedla Alena Schillerová (ANO), ministryně financí. Rušení daně by podle ní mělo být zasazeno do větší reformy, která odstraní některé výjimky v nemovitostních daních.

Daň z nabytí platí nabyvatel z ceny pořízené nemovitosti. Daňová sazba aktuálně činí 4 %. Navyšuje tak náklady pořízení vlastního bydlení. „Máme možnost zlevnit bydlení, které je enormně drahé,“ prohlásil poslanec Jan Skopeček.

Zda by zrušení daně skutečně snížilo náklady pořízení bydlení, je ale sporné. „Současný růst cen nemovitostí zejména ve velkých městech v čele s Prahou je omezen především koupěschopností zájemců o bydlení. A úspora daně jejich koupěschopnost zvýší, tudíž se vytvoří nový prostor pro růst cen,“ napsal Petr Zámečník, šéfredaktor Hypoindex.cz.

V každém případě daň z nabytí i nadále zůstane součástí českého daňového systému. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky návrh senátorů zamítla a naopak prohlasovala osvobození prvního převodu bytu v rodinném domě od daně z nabytí, jak je tomu u převodů celých rodinných domů a bytů v bytových domech.

Zdroj: Lidovky.cz, Hypoindex.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..