Politici si polepší. Jejich platy příští rok stoupnou o 7,5 %

Zdeněk Hřib, primátor Hlavního města Prahy - politici si polepší
Zdroj: Praha.eu

Politici v čele měst a krajů si v příštím roce polepší. Jejich platy vzrostou o 7,5 %. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení předloženého ministerstvem vnitra ke schválení. V letošním roce platy starostů a hejtmanů přitom vzrostly o 7 %.

Nejvíce si vydělají politici na pozici hejtmanů a primátor Hlavního města Prahy. Plat současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by tak měl stoupnout na 138 tis. Kč měsíčně. „Nedělám to pro peníze,“ reagoval na zprávu Zdeněk Hřib.

Plat hejtmanů stejně jako plat pražského primátora přesáhne 130 tis. Kč měsíčně. Výše platů „uvolněných politiků“, tedy politiků, kteří se věnují politické funkci na plný úvazek, se liší podle velikosti obce, kterou spravují. U středně velkých měst si tak starosta vydělá příští rok až 83 tis. Kč měsíčně.

„Lze očekávat zvýšení motivace a pocitu ocenění náročnosti vykonávaných funkcí, zejména u uvolněných členů zastupitelstev,“ domnívá se ministerstvo vnitra s tím, že očekává bezproblémové schválení návrhu navýšení platů, a tak si politici polepší téměř s jistotou.

Vyšší platy politiků ve vedení územních celků sice schvaluje vláda, ale peníze na ně musí najít obecní a krajské rozpočty. Ty na navýšení vydají v příštím roce o 543 mil. Kč více, než kolik za platy politiků zaplatili v letošním roce.

Zdroj: E15.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..