Pastorův diamant jde do dražby. Cena může přesáhnout 200 mil. Kč

Pastorův diamant - Peace Diamond
Foto: ALO diamond, SLBC via AP

Pastorův diamant „Peace Diamond“ o hmotnosti 709 karátů půjde do dražby v New Yorku. V květnu byl nabídnut omezenému okruhu zájemců, vláda Sierra Leone ho ale za 7,7 mil. USD odmítla prodat.

Diamant nalezl pastor v Sierra Leone letos v březnu. Navzdory místním zvyklostem nález nahlásil vládě. Poctivý pastor se zřejmě se zástupci vlády zúčastní mezinárodní aukce 4. prosince 2017 v New Yorku. Cenu lze odhadnout jen obtížně.

Kvalita kamene zatím nebyla oznámena ani na tiskové konferenci k prosincové dražbě. Velikost je výjimečná, ale ta mnohdy nehraje tak důležitou roli. Kupující zajímá hlavně kvalita kamene a jak hodnotné šperky je možné po jeho zpracování vytvořit. Vždy se řeší, kolik bezchybných diamantů je možné z kamene vybrousit a jakou budou mít kvalitu. Rozhodující je míra výskytu cizorodých látek či prasklinek,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Počet velkých nálezů diamantů roste. „Nálezů mimořádně velkých diamantů opravdu přibývá. Proces těžby v poslední době zaznamenal u mnoha těžařských společností různé úpravy, zavedeno bylo i využívání rentgenu. Novým cílem je rozlomit během těžebních prací co nejméně velkých diamantů,“ uvádí Alojz Ryšavý.

Největší v současnosti existující diamant objevila těžařská společnost Lucara Diamond. Diamant nazvaný Lesedi La Rona o hmotnosti 1 109 karátů prodala za 53 mil. USD. Ve stejném týdnu ovšem našla menší, „jen“ 813karátový, diamant, který zpeněžila za 63 mil. USD. Vyšší ceny se dosáhlou pouze u vybroušeného růžového diamantu Pink Star s hmotností 59,6 karátu, který byl prodán v přepočtu za 1,8 mld. Kč.

Zdroj: ALO diamonds

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..