Pacienti zaplatí víc. Šéfové zdravotních pojišťoven volají po vyšší spoluúčasti

Operační sál - nemocnice - zdravotnictví
Zdroj: sxc.hu

Vyšší spoluúčast pacientů je nezbytná. „Stále se rozšiřující nabídka zdravotnických služeb bude vždy více narážet na to, že solidární veřejné zdravotní pojištění prostě nemůže dlouhodobě garantovat všechno a pro všechny zdarma,“ uvedl Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny (OZP).

„Pokud by se do systému dostalo zdravé soutěžení o klienta a opravdová konkurence pojišťoven, potom by byl systém o mnoho efektivnější,“ soudí Zdeněk Kabátek, generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je se 6 miliony pojištěnců největší zdravotní pojišťovnou s obratem 150 mld. Kč ročně.

Řešením může být zavedení komerčního pojištění pro nadstandardní zdravotní péči. „Komerční připojištění vidíme také jako další možný zdroj financování českého zdravotnictví,“ potvrdil David Kostka, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV).

Vyšší spoluúčasti pacientů a vymezení nadstandardní péče ovšem brání vládnoucí Sociální demokracie. Protože je zdroj financování zdravotnictví omezen a cena nejnovějších léčebných metod roste, očividně preferuje „stejnou“ péči pro všechny na nižší než nejvyšší úrovni. I z toho ovšem zástupci ČSSD postupně ustupují.

„Sociální demokracie se domnívá, že to hlavní musí být financováno z veřejných zdrojů. Ale nebráním se diskusím o tom, že bychom tam zvlášť u některých výkonů mohli pustit soukromé peníze,“ uvedl pro HN ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). V předvolebním období se ale nepopulární (nepopulistické) téma spoluúčasti pacientů v politických kruzích nepochybně neobjeví.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..