Nový e-shop nabízí elektroniku bez DPH. Místo prodeje zavedl pronájem

Nákupní vozík - internet

Koupě zboží je zatížena daní z přidané hodnoty (DPH) ve výši 21 %. Tolik ovšem může zákazník ušetřit v novém e-shopu Bestcena.cz. Ten nenabízí prodej, ale pronájem elektroniky. A to za stejných podmínek, jako by si zákazník zboží koupil – jen nezaplatí DPH.

„Zákazník má záruku 24 měsíců, 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu, a navíc mu poskytujeme expresně rychlou záruční opravu či výměnu a možnost vrátit zboží kdykoliv,“ uvádí Piroska Marótová, jednatelka slovenské společnosti Bestcena SE, která e-shop Bestcena.cz provozuje.

Zákazník za pronájem skládá kauci v ceně zboží bez DPH. Z té se mu odečítá roční nájemné 50 haléřů. Daň z přidané hodnoty se přitom počítá jen z nájemného. Ovšem po 15 dnech společnost při ukončení nájemní smlouvy z kauce vrací pouze 1 EUR. Toto obcházení daňových zákonů ovšem nemusí mít dlouhého trvání.

„Podle mého názoru z hlediska DPH  nenastává žádný rozdíl oproti běžnému prodeji zboží. Dochází totiž k dodání zboží, které je v režimu DPH s povinností daň odvést. Dodáním zboží se totiž rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník, nemusím být tedy právním vlastníkem, mohu být i pouhým nájemcem,“ míní daňový poradce Miloslav Hnátek.

Zdroj: iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..