Moskevská Deutsche Bank nejspíš prala špinavé peníze. „Vyčistila“ stovky milionů euro

Deutsche Bank - trading floor
Zdroj: Deutsche Bank

Moskevská pobočka Deutsche Bank pravděpodobně napomáhala praní špinavých peněz. Jedná se o další z řady skandálů banky. Jen v uplynulých třech letech zaplatila na řešení sporů 9,7 mld. USD. Současný spor by ale neměl být tak nákladný.

Mechanismus praní špinavých peněz byl jednoduchý. Pracovníci moskevské pobočky Deutsche Bank při prodeji derivátových produktů neměli zkoumat původ peněz kupujícího. O několik sekund později byl stejný derivát prodán na londýnské burze. Rubly se tak přesunuly z Ruska do Velké Británie a přeměnily na libry.

„Kdyby banka zjišťovala původ peněz jako obvykle, tak by se podobné obchody vůbec nemohly uskutečnit,“ uvedl jeden z pracovníků frankfurtské centrály banky pro časopis Manager Magazin.

Kauza praní špinavých peněz je aktuálně vyšetřovaná. V nedávné době se Deutsche Bank zapletla např. do manipulace mezibankovní sazby LIBOR, za což se domluvila s americkými a britskými dozorovými orgány na rekordní pokutě 2,5 mld. USD. Celkem v posledních třech letech zaplatila na podobných dohodách a soudních sporech 9,7 mld. USD.

Akcie Deutsche Bank (DB) na newyorkské burze na zprávu v pátek reagovaly poklesem o 4,12 % na 31,66 USD/akcii.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..