Ministerstvo přitvrdí proti benzínkám. Přimíchávají olej do nafty a připravují stát o miliardy

Čerpací stanice - pumpy

Ministerstvo financí chce dál zpřísnit pravidla provozování benzinových čerpacích stanic. Ty přišly s novým trikem, jak neplatit spotřební daň: Do nafty přimíchávají nízkoviskózní olej.

V nedávné době již k jednomu zpřísnění provozování benzinových pump došlo. Stát začal od provozovatelů vybírat kauci ve výši 20 mil. Kč. Důvodem byla nezaplacená daň. „Za poslední zhruba tři roky jsme měli několik případů – vymáháme nedoplatek na spotřební dani, přiznané ale nezaplacené, ve výši zhruba dvě miliardy korun,“ upřesnil Jiří Barták, tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel.

Podvod s naftou a benzinem probíhá tak, že dovozce paliv složí zajištění spotřební daně ve výši maximálně 100 mil. Kč. Přitom ale doveze a prodá nafty a benzinu mnohem víc. Když nastane termín pro doplacení daně, je společnost již v úpadku. Na spotřební dani ušetří přibližně 11 Kč/l nafty.

Řešením by podle Celní správy bylo zajištění spotřební daně v plné výši. To by ale u větších obchodníků, jakými je např. Unipetrol, znamenalo blokování hotovosti v řádu miliard korun.

Novým trikem je přimíchávání nízkoviskózních olejů do nafty. Tím stát přichází přibližně o 750 mil. Kč ročně. „Má to podobnou charakteristiku jako diesel, namíchá se to a prodá na pumpě. V některých případech to může i poškodit motor,“ uvedl Martin Durčák z Unipetrolu.

Podvody se dějí i s biopalivy. Ty musí být v Evropské unii povinně přidávány do klasických ropných paliv, ale jsou dražší. Podvodníci proto nechávají přejíždět vagony s biopalivy přes hranice, aby vykázali vyšší nákupy. Do paliva pak přimíchají jen zlomek povinné dávky. Řešením by podle celní správy mohlo být zavedení spotřební daně na vybraná biopaliva.

Zdroj: iDNES.cz

4 trackbacky / pingbacky

  1. Poslanci ČSSD jsou zmatení. Proto se možná zopakuje hlasování o naftě a benzinu | TěžkýPrachy.cz
  2. Pumpy rejžují na benzinu a naftě. Vydělávají až 8 Kč/l | TěžkýPrachy.cz
  3. Agrofert Andreje Babiše prohrál. Nezíská 20 mld. Kč od PKN Orlen | TěžkýPrachy.cz
  4. Andrej Babiš couvá. Ukončí státní podporu biopaliv | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..