Máte na střeše solární panel? Zapomeňte na podporu v nezaměstnanosti

Fotovoltaická elektrárna - solární panely

Mít solární panel na střeše rodinného domu má kromě štědré státní dotace i velkou nevýhodu. Jeho majitel nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to ani v případě, že spotřebuje veškerou elektřinu.

Každý provozovatel solární elektrárny je z pohledu zákona podnikatel v energetice a musí mít licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pokud provozovatel fotovoltaické elektrárny přijde o zaměstnání, je na něj stále pohlíženo jako na podnikatele. Na podporu v nezaměstnanosti tudíž nemá nárok.

Řešením u podnikatelů může být přerušení či ukončení podnikání. To ale v případě fotovoltaických elektráren není zdaleka tak snadné. Solární panel nelze ani převést na jinou osobu, aniž by domácnost ztratila štědrou podporu.

Zákon stojí přitom tak, že jako na podnikatele v energetice pohlíží i na lidi, kteří vyrábějí elektřinu pouze pro vlastní potřebu. To by se ale mohlo změnit. „V současné době připravujeme novelu energetického zákona, v jejímž rámci chceme podpořit a zjednodušit možnost vyrábět elektřinu ve zdrojích určených pouze pro vlastní potřebu,“ uvedl Tomáš Loskot, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Zdroj: Aktuálně.cz

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Bankovní miliardy jsou v ohrožení. Kvůli solárním elektrárnám | TěžkýPrachy.cz
  2. Solární cyklostezka? 70 m za 3 mil. EUR | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..