Marek Dospiva bojuje s Číňany. Cílem je Aircraft Industries

Výroba letadel Aircraft Industries - Kunovice
Zdroj: Aircraft Industries

Penta Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka má zájem o koupi výrobce letadel Aircraft Industries. Bude o něj muset soupeřit s čínskou investiční společností CEFC zastoupenou Jaroslavem Tvrdíkem.

Marek Dospiva a Jaroslav Haščák chtějí koupit kunovický Aircraft Industries prostřednictvím společnosti Aero Vodochody. „Máme zájem, analyzujeme situaci,“ uvedl Giuseppe Giordo, šéf Aera Vodochody pro Hospodářské noviny.

„Akcionářům jsem řekl, že chci růst hlavně přirozeně. Ale také jsem řekl, že i nákupy firem jsou nutné. Dávají mi smysl, pokud existují synergie i v případě produktů, výrobní kapacity, v technologiích a zákaznické síti,“ prohlásil Giuseppe Giordo a dodal: „Co se týče Aircraft Industries, hovoříme o české firmě, která umí vyvinout a vyrobit letadlo a která má zčásti obdobné zákazníky jako my. Takže propojení s Aircraft Industries je pro nás důležité. Pokud jej dosáhneme koupí firmy, rád tak udělám.“

Aero Vodochody bude ale mít v souboji o Aircraft Industries silného protivníka. Zájem o výrobce letadel má i čínská investiční skupina CEFC. A za ní stojí státní čínský kapitál podporovaný českým prezidentem Milošem Zemanem a vrcholnými politiky ČSSD. „Dozvěděl jsem se, že čínská firma CEFC uvažuje o kapitálovém vstupu do Kunovic, což by vzhledem k její finanční síle mohlo posílit výrobu nejen L-410,“ uvedl Miloš Zeman. Jaroslav Tvrdík, který čínskou společnost zastupuje, se k zájmu o Aircraft Industries nevyjádřil.

Aircraft Industries v současné době vlastní ruský Uralský těžební a hutní závod. Ten se vinou ekonomické krize v Rusku způsobené sankcemi za vpád ruských vojsk na Ukrajinu a nízkými cenami ropy dostal do potíží spolu s výrobcem letadel, který loni skončil ve ztrátě 46 mil. Kč. To přivábilo zájemce o jeho koupi.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..