Koronavirus na světových trzích: 500 nejbohatších ztratilo 331 mld. USD

Koronavirus - COVID-19 - epidemie - pandemie
Zdroj: Wikipedia.org

Koronavirus a ropná cenová válka likvidují všechny trhy a ceny padají do nevýdaných hloubek. Výsledkem je, že 500 nejbohatších lidí planety přišlo během jediného dne o 331 mld. USD.

První velké propady přišly v pondělí 2. 3. 2020 po panice z prudkého rozšíření koronaviru a nemoci COVID-19 v Itálii. V té době ještě nebyl vyhlášený pandemický stav Světovou zdravotnickou organizací (WHO), ale nebylo od toho daleko.

Virus se nepodařilo zastavit a navíc přiletěla další černá labuť. Rusko nepřistoupilo na kartelovou dohodu s OPEC a nezavázalo se omezit těžbu ropy, aby podpořilo její cenu. To byla podmínka členských zemí OPEC ke snížení vlastní těžby. Výsledek? Saúdská Arábie přešla do útoku a během víkendu rozjela těžební věže na plný výkon. V pondělí na trzích následoval další šok a akcie nabraly volný pád.

Do hry se opět vrátil koronavirus. Počet nakažených překročil 100 tisíc a ve středu Světová zdravotnická organicace vyhlásila pandemii. Následovala řada mimořádných opatření ze strany světových vlád a ani česká nezůstala pozadu. Na 30 dní vyhlásila stav nouze a rozšířila předešlá opatření. Amerika zakázala vstup neameričanů na americkou půdu… Panika na trzích nabrala na obrátek.

Včera americká burza ztratila (dalších) 9,99 %, německá přišla dokonce o 12,24 % (nejvíce od roku 1989), evropský index Stoxx 600 Europe propadl o 11,48 % (nejvíce od založení v roce 1998), britská burza odepsala 11 % (nejvíce od roku 1987) a nejhůře v Evropě dopadla italská burza, která vykrvácela o 16,92 % a zažila nejhlubší jednodenní pokles v historii.

Ztráty se kupodivu nevyhýbají ani zlatu, které je považováno za bezpečný přístav. Včera ztratilo 3,6 %, čímž se navzdory poklesu dá považovat za vítěze. Ostatní kovy ztratily mnohem více, např. palladium ztratilo přibližně třetinu ceny.

Propady na trzích se podepsaly i na majetku nejbohatších. 500 miliardářů přišlo jen během čtvrtka o majetek v hodnotě 331 mld. USD.

Zdroj: E15.cz, Fio.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..