Kapsch si vydělá dalších 6 mld. Kč. Vláda mu přiklepla výběr mýtného bez výběrového řízení

Mýtná brána - Kapsch
Zdroj: Kapsch

Mýtné v České republice bude i v následujících třech letech vybírat společnost Kapsch. Vláda jí tendr za přibližně 6 mld. Kč přidělila bez výběrového řízení. To se nepodařilo ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO) vypsat.

Na mýtném se v roce 2015 vybrala částka 9,7 mld. Kč. S letošním rokem skončí též smlouva se společností Kapsch, která Českou republiku vybavila mýtnými bránami a mýto pro stát vybírá. O pokračování výběru mýta mají zájem i další firmy, vláda je ale svým rozhodnutím odstavila a i další tři roky bude vybírat mýto Kapsch.

„Můžeme připravovat otevřenou zakázku na výběr mýta od roku 2020, už jsme udělali první krok, vyhlásili stav nabídek na projektového manažera,“ uvedl Dan Ťok po jednání vlády.

Chybějící výběrové řízení ovšem může prověřovat antimonopolní úřad. „Nejspíš se najde někdo, kdo bude chtít, aby náš postup prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To je v pořádku, my věříme, že je v souladu se zákonem,“ je si jistý ministr dopravy.

„Vláda byla dotlačena nekonáním resortu dopravy do problematické situace a volí velmi riskantní postoj. V případě prohraných arbitráží by neměla nést jen politickou odpovědnost,“ kritizuje rozhodnutí vlády a současný stav poslanec František Laudát (TOP09).

„Tady nerozhodovaly odborné argumenty, ale politika. My z dopravní fakulty jsme spolu s dalšími experty ministerstvo instruovali, co je třeba, jak splnit standardy směrnice Evropské komise, ale oni už tam žádné experty na mýto nemají. Nebyla žádná vůle výběrové řízení vypsat,“ je přesvědčen Petr Moos, bývalý ministr dopravy a expert Dopravní fakulty ČVUT.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..