Evropská centrální banka (ECB) zvažuje rozdávání peněz lidem

Peter Praet, hlavní ekonom ECB
Zdroj: ECB.eu

Neochota a neschopnost českých politiků přijmout euro se Čechům prodražuje. Po umělém oslabení koruny Českou národní bankou (ČNB) přijdou možná i o peníze od Evropské centrální banky (ECB). Ta zvažuje rozdávání natištěných peněz přímo lidem.

„Můžete vydávat oběživo a rozdělovat ho lidem. To jsou vrtulníkové peníze,“ uvedl Peter Praet, hlavní ekonom Evropské centrální banky, v rozhovoru pro italský deník La Repubblica. S takovým krokem ovšem nesouhlasí Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: „Otázkou je, zda a kdy je vhodné uchýlit se k takovémuto nástroji, který je opravdu extrémní.“

Evropská centrální banka stejně jako Česká národní banka zápasí s deflací. Pro boj proti ní snížila úrokové sazby do záporných hodnot (depozitní sazba (DF) je -0,4 %, hlavní refinanční sazba (MRO) je 0 % a mezní zápůjční facilita (MLF) je 0,25 %) a tiskne peníze odkupem státních a nově i firemních dluhopisů v objemu 80 mld. EUR měsíčně. Nevylučuje také další snížení úrokových sazeb a jako krajní řešní může využít citované rozdávání peněz lidem.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..