Erste Group naplňuje varování. První pololetí končí se ztrátou 929,7 mil. EUR

Erste Bank

Erste Group dnes zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí letošního roku. Zakončila ho se ztrátou ve výši 929,7 mil. EUR. Nepomohl jí ani meziročně klesající zisk České spořitelny.

Erste Bank vydala varování před obří ztrátou ve výši 1,6 mld. EUR za celý letošní rok již začátkem července. Nyní svá slova potvrdila pololetními výsledky. Za 1. pololetí 2014 dosáhla ztráty ve výši 929,7 mil. EUR.  Pozitivní zprávou je ale zlepšení kvality úvěrového portfolia a zlepšení kapitálové přiměřenosti.

„Výsledek za první pololetí zčásti odráží opatření, které jsme oznámili 3. července tohoto roku. V rámci těchto opatření se kvalita našeho úvěrového portfolia vyvíjela velmi uspokojivě, s tendencí trvalého zlepšování,“ uvedl Andreas Treichl, předseda představenstva Erste Group Bank AG.

Nejziskovější částí Erste Group je Česká spořitelna. Té ale v 1. pololetí 2014 poklesl čistý zisk meziročně o 4,6 % na 7,78 mld. Kč. „Na našem solidním provozním výsledku se podílel zejména stále rostoucí zájem o hypotéky, který jsme podpořili unikátním prodejem přes Facebook, ale také firemní financování. Pro korporátní klienty jsme jako první banka na trhu v červenci připravili speciální mobilní aplikaci pro správu jejich financí,“ komentoval výsledky Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny.

Andreas Treichl vidí budoucnost optimisticky: „Rozhodnutí urychlit očištění našeho portfolia nebonitních úvěrů uvolní potenciální zdroje, které nám umožní nejen docílit lepších výsledků v roce 2015, ale také přispět k růstu objemu úvěrů v zemích střední a východní Evropy. Pozorujeme vyrovnaný hospodářský růst v tomto regionu a jako jeden z největších poskytovatelů finančních služeb chceme tento růst také financovat.“

Aktuální prognóza celoroční ztráty Erste Group je lepší, než jakou udávalo varování z počátku měsíce. Ztráta Erste Group by měla dosáhnout 1,4 – 1,6 mld. EUR.

Akcie Erste Bank na pražské burze reagují na zveřejněné výsledky růstem o 1,58 % na 545,90 Kč.

7 Trackbacks / Pingbacks

  1. České banky vydělaly jen 35,2 mld. Kč. Nejméně od roku 2011 | TěžkýPrachy.cz
  2. ČNB se bojí odlivu kapitálu z bank. Posiluje dohled | TěžkýPrachy.cz
  3. Česká spořitelna zdražila. Klienti si připlatí | TěžkýPrachy.cz
  4. České spořitelně klesl zisk. Erste Bank je ve ztrátě | TěžkýPrachy.cz
  5. Erste Bank s rekordní ztrátou 1,4 mld. EUR. Nezachránila ji ani zisková Česká spořitelna | TěžkýPrachy.cz
  6. Erste Bank se překlopila do zisku. České spořitelně zisk klesl | TěžkýPrachy.cz
  7. Erste Group hospodařila v roce 2016 se ziskem 1,26 mld. EUR. Česká spořitelna přispěla 15,5 mld. Kč – TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..